fallback

Какви са интересите на Русия от срещата между Доналд Тръмп и Ким Чен Ун?

Постигането на дълготраен мир в района на Източна Азия може да донесе множество финансови ползи за Москва, смятат анализатори

14:13 | 27.02.19 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Въпреки че по време на срещата между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен Ун няма да присъстват руски представители, руските интереси все пак ще бъдат представени на масата, пише Хедър Тимънс за Quartz. 

САЩ са се консултирали с Русия преди началото на срещата, търсейки съвети, различни гледни точки и сценарии, посочва руският външен министър Сергей Лавров пред руските медии.

Лавров е препоръчал на американските представители да предложат „гаранции за сигурността“ на Северна Корея, за да я насърчат да продължи по-ефективно с денуклеаризацията.

Представата, че президентът на САЩ приема съвет от правителството на Владимир Путин за Северна Корея, е тревожна, смятат анализатори. И все пак това не трябва да е толкова изненадващо.

И преди Тръмп е демонстрирал своето желание да вярва повече на руския държавен глава, отколкото на своите разузнавателни служби.

Руско правителство, което съветва Доналд Тръмп преди срещата с Ким Чен Ун, не е необичайна ситуация, смята бившият член на администрацията на Барак Обама Майкъл Фукс.

Русия има какво да спечели от тази среща.

Москва желае да се утвърди като дипломатически лидер в района на Източна Азия и да подсили икономическите си връзки със своя съсед Северна Корея.

Целите на Владимир Путин в региона включват облекчаване на санкциите срещу Пхенян, да подобри имиджа на своята страна пред корейците и да направи САЩ да изглеждат слаби.

Всяка ситуация, в която Тръмп предлага икономическа помощ или облекчаване на санкциите срещу режима на Ким Чен Ун, без да осигури конкретни стъпки за ядрено разоръжаване, ще подпомогне усилията на Русия.

Историческите връзки на фамилията Ким с Москва

Русия, повече от всяка друга държава, познава характеристиките на политическия режим в Северна Корея. Именно Москва стои зад генезиса на управленската конюнктура на страната.

Съветският съюз помага да бъде установена диктатурата на семейство Ким през 50-те години на миналия век, както и подкрепя създаването на ядрения арсенал на Пхенян.

Двете страни подписаха пакт за взаимна защита през 1961 г. и друг договор през 2000 г., в който се акцентира върху засилването на търговските връзки.

Севернокорейските специалисти изучават ядрената наука в Москва в средата на 20 век, като през следващите десетилетия семейство Ким наема съветски учени, които да разработят нейната ядрена програма.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:27 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още